Nincs annál felvillanyzóbb érzés, mint amikor az ember váratlanul új, a kutatási témájához kapcsolódó könyvre bukkan. És nincs annál hervasztóbb érzés, mint amikor rájön, hogy az adott könyv még – a lenti kép ellenére – nem igazán szerezhető be. Mindez különösen tud fájni akkor, ha a reneszánsz ÉS az utópiák ÉS a dialógusforma iránt érdeklődő olvasó a következő címre bukkan:
The Renaissance Utopia: Dialogue, Travel and the Ideal Society
Márpedig az utópiákkal már régóta foglalkozó Chloë Houston ilyen címmel jelenteti meg új könyvét, az Amazon szerint július 28-án. A persze mindig némi fenntartással kezelendő ismertető Houston könyvét igen öntudatosan pozicionálja: Davis 1981-es monográfiája (Utopia and the Ideal Society) után a hamarosan megjelenő kiadvány is átfogó képet kíván nyújtani a műfajról az Utópiától a 17. század közepéig, ám talán túlzás azt állítani, hogy hasonló átfogó munka az utóbbi három évtizedben nem jelent meg („the first comprehensive attempt since J. C. Davis”). Az azonban minden bizonnyal újdonság, legalábbis Davishez képest, hogy Houston kifejezetten figyel az utópia irodalmi vetületére is – úgy tűnik, hogy az irodalmi szempont kezd egyre markánsabban jelentkezni az utópiakutatásokon belül.
További olvasnivalók:
- C. Houston adatlapja (University of Reading) és publikációs listája
- szabadon elérhető tanulmánya az angol polgárháború időszakának utópiáiról
- részletek korábbi könyvéből (New Worlds Reflected. Travel and Utopia in the Early Modern Period, 2010) a Google Bookson